Lata 20 i 30 w XXw.

 

Moda w latach 20.


To zdecydowanie bardzo charakterystyczny, oryginalny okres na kartach modowej historii. Damskie piękno pojmowane było w nieco innym stylu, a ubrania były projektowane tak aby nie eksponować zbytnio kobiecych kształtów, a raczej je zniwelować.. Biustonosze spłaszczały piersi, sukienki z obniżonym stanem poszerzały talię a spodnie zwężały biodra tak, że sylwetka wyglądała chłopięco. Mimo wszystko miało to stosunkowo uwodzicielski charakter i nie było pozbawione zmysłowości. Ta jednak kreowana była nieco inaczej, nie poprzez ekspozycję kobiecego ciała, a nałożenie na nie prostej, w pewnym sensie męskiej odzieży. Odzież wieczorowa często wykonywana była z mieniących się materiałów. Charakterystyczny był również dość intensywny makijaż w ciemnych barwach, który podkreślał zdecydowaną postawę kobiet w tamtym okresie. Generalnie ważnym motywem mody okresu wyzwolenia i licznej emancypacji było pokazanie kobiecej siły i pewności siebie. W latach XX ubiegłego stulecia odzież nie była jedynym elementem, pozbawionym kobiecych atutów. Zapanowała wtedy szeroka moda na krótkie fryzury, które Panie w tamtym czasie bardzo chętnie nosiły, jako kolejny element stylu w prezentacji siebie.

Moda w latach 30.


Lata trzydzieste XX w to spore zmiany, w porównaniu do poprzedniej dekady. Na ich rozwój miały wpływ liczne ważne dla świata wydarzenia takie jak wielki kryzys gospodarczy, który doprowadził zwiększonej oszczędności podczas produkcji odzieży. To okres, w którym coraz chętniej sięgano w kierunku materiałów syntetycznych. Nie bez znaczenia był również rozwój filmu, który znacząco skrócił zasięg rozprzestrzeniania się modowych trendów zaczerpniętych z dużych ekranów.

Ten okres w dziejach mody, to powrót do kobiecości i ekspozycji ciała odzieżą. Zaczęto nosić przylegające stroje uwydatniające biust i talię. Między innymi dopasowane sukienki oraz bluzki.
 Ukazywały one zmysłowość, były zadziorne i często prowokujące, posiadały przeźroczyste wstawki oraz koronki. Ubrania te były jednak stonowane, bez zbędnego przepychu i rozmachu, a o dobrym stylu coraz częściej świadczyła nie tyle zasobność portfela a umiejętność doboru poszczególnych elementów stroju. Swój rozkwit miały wtedy również futerka, które były przejawem ówczesnych nurtów. Kobiety zaczęły również nosić spodnie, początkowo jako element sportowego ubioru. To czas, w którym dzięki farbowanym tkaninom coraz częściej eksperymentowano z różnymi barwami odzieży. W latach 30. swoje początki w świecie damskiej mody miał róż.

 

 

 

d