XVIIw. - Czas mody francuskiej

Pionierem XVII. wiecznej mody była Francja. To z tego kraju wychodziło większość modowych trendów rozprzestrzenianych później na Europę, z mniejszym lub większym skutkiem w zależności od regionu. Do niektórych regionów starego kontynentu dochodziła ona z opóźnieniem, co więcej powstawały różne modyfikacje i zmiany wynikające np. z klimatu lub innych kulturowych wpływów. W każdym razie jeżeli w XVII wieku coś było nowatorskie w modzie to głównie za sprawą Francuzów i to temu państwu poświęcę kilka słów uwagi więcej.

Najważniejszym czynnikiem był sam styl, a ten był bardzo otwarty i zmysłowy. Francja słynie ze swojego zamiłowania do ciała i nie inaczej było również w sferze mody. Kroje sukni były dopasowane, dobrze podkreślały atuty kobiecego ciała. Często również odsłaniały pewne rejony zwiększając zmysłowość całego stroju.

W początku wieku wygasająca, sztywna i geometryczna moda hiszpańska zaczęła ustępować francuskiej swobodzie i wyrafinowaniu. Popularne znów stały się suknie nadające jedność i spójność kreacji. Najsilniejszy nurt jakie można wyodrębnić to podwójna suknia, chętnie noszona przez kobiety w tamtym okresie. Wierzchnia, ciemna i prosta bez specjalnych zdobień, rozcinana była tak aby ukazać tę drugą wewnętrzną, która charakteryzowała się żywymi jasnymi barwami oraz licznymi dodatkami i naszyciami. Najczęściej była gładka bez wzoru, aczkolwiek motywy kwiatowe, w paski cz geometryczne również znajdowały uznanie. Zdobiły ją także pasmanterie oraz koronki. Charakterystyczny dla każdej sukni był również wiązany ozdobny stanik.

Wraz z upływem czasu zmieniały się również poszczególne elementy kobiecego stroju. Do tych najistotniejszych można zaliczyć zaprzestanie używania pogrubiających ciało wałków, które wcześniej stosowano do wydłużania sukni oraz lepszego jej przylegania. Kreacje stały się jeszcze bardziej ozdobne z licznymi elementami dodatkowym jak falbany czy wstążki. Zaczęto wzbogacać początkowo prostą suknię wierzchnią. Zmiany te miały jednak bardziej charakter powolnej ewolucji niż szybkich skoków w odbiorze estetyki.


Do innych istotnych krajów jakie miały wpływ na modę w tamtym okresie można zaliczyć Holandię, której wpływy rozprzestrzeniły się głównie w krajach skandynawskich oraz Hiszpanię, która to była liderką jedynie na początku stulecia.

 

 

 

d