Moda w starożytności

Starożytna Grecja

Grecja była jedną z potęg w okresie starożytności. Miała wysoko rozwiniętą kulturę, a przez okres jej panowania przetoczyły się różne nurty także w kwestii ubioru. Moda grecka nie była wyszukana, mieszkańcy tego regionu z rzadko lub w niewielkim stopniu szyli swoje szaty a jedynie odpowiednio je przepasali i drapowali na ciele, co mimo wszystko dawało bardzo dobry efekt.

Jednym z podstawowych rodzajów ubioru jakie nosiły kobiety w starożytnej Grecji był tak zwany peplos. Był złożony z jednego kawałka tkaniny, nie posiadał rękawów, odpowiednio spięty na rękawach oraz przepasany. Często bywał zbyt długi, wtedy tworzono z niego drugą warstwę od góry w dół. Peplos najczęściej wykonywano z wełny.

Kolejnym rodzajem ubioru typowym dla Greków był lniany chiton. To odzież składająca się z dwóch części odpowiednio ze sobą zszytych i przepasanych w zależności od nurtu. W przeciwieństwie do peplosu chiton posiadał, krótkie ramiona oraz nosili go zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Na peplos i chiton często dodatkowo zakładany był himation, który pełnił rolę pewnego rodzaju szala/peleryny. Zdarzało się również, że noszony był samodzielnie.

 

 

PEPLOS

CHITON

OD LEWEJ CHITON, NASTĘPNIE CHITON OKRYTY HIMATIONEM(POSTAĆ 2 I 3)

 

 

 

Antyczny Rzym

Kultura starożytnego Rzymu wiele zawdzięcza Grekom, stąd i w dziedzinie mody można doszukać się licznych podobieństw i wzorców greckich. Rzymianie stosując pomysły greków udoskonalili je i poprowadzili o krok dalej tworząc swój własny styl, będący kolejnym etapem rozwoju w świecie odzieży.

Oficjalny strój Rzymian składał się z dwóch części: tuniki oraz togi. Pierwsza z nich była odpowiednikiem greckiego chitonu, z reguły posiadała krótki rękaw a wykonana była z wełny. Występowała jednak w wielu różnych wersjach w zależności od klasy społecznej i przywilejów, od prostego materiału dla kasy robotniczej aż po bogato zdobione z nietypowymi wykończeniami, które były noszone przez arystokrację. Wraz z upływem czasu powstały liczne jej kombinacje i style. Tunika była strojem domowym, stanowiła wewnętrzną warstwę ubioru Rzymian, którego zwieńczeniem była toga. Była następcą himationu używanego Grecji, zakrywała większość ciała poza jednym ramieniem. Togi były jeszcze bardziej różnorodne od tunik, powstało ich wiele gatunków przeznaczonych na inne okazji lub dla innych użytkowników. Toga stanowiła o statusie społecznym, najbiedniejsi nie posiadali jej w ogóle.

 

TUNIKA

TOGA

d